Slovinským krasem k Jadranu

Slovinsko (1.–⁠7. 7. 2022)

Slovinské Toskánsko - mizející Cerknické jezero - cyklostezka Parenzana - pobřeží Jadranu - Škocjanské jeskyně (0 - 215 km na kole)

Hotel*** s polopenzí

Již při příjezdu do slovinského vinařského regionu Goriška Brda člověku vyrazí dech úchvatné panorama při pohledu na celou oblast z vyhlídkového místa. Oblasti se říká slovinské Toskánsko; dokola se zde rozprostírají sluncem zalité stráně protkané vinicemi, olivovými háji a remízky s osamělými cypřiši. Uprostřed svěží zeleně do dáli září bílá stavení rozptýlených vesnic, nad nimiž se ladně tyčí elegantní zvonice venkovských kostelíků. A obzor uzavírá vzdálená silueta Alp i matná modř Jaderského moře. Další cyklistické výlety nás zavedou na další zajímavá místa Slovinského krasu - do přírodní rezervace Rakov Škocjan, k největšímu „mizejícímu“ jezeru Evropy, ale také na cyklostezku, vedoucí po tělese bývalé historické železnice Parenzana, která do roku 1935 spojovala osudy lidí na své 123 kilometrové cestě z Terstu do chorvatské Poreče. Nevynecháme cyklotrasu pobřežím Slovinské riviéry s koupáním v moři ani další poutavou cyklostezku dolinou Glinščice nedaleko Terstu. Na okruhu Slovinským krasem budeme moci navštívit nádherné Škocjanské jeskyně. Denně budeme na kole projíždět zajímavým, malebným a velmi přátelským krajem, který si získá srdce každého vnímavého návštěvníka.

Základní cena

13 600 Kč

Pátek a sobota - GORIŠKO BRDO - SLOVINSKÉ TOSKÁNSKO, 42 km

Noční odjezd a ranní příjezd do Slovinska, oblasti Goriška Brda. Autobus nás vyveze na vyhlídkové místo u vsi Gonjače, pokračujeme na kole vinařskými vesnicemi a se zastávkou v kaštelu Dobrovo a ochutnávkou místního vína - nejcharakterističtější odrůdou Brd je bílá Rebula. Před Novou Goricí po několik kilometrů nakoukneme do Itálie, již pojedeme úrodným krajem slovinské Vipavské doliny do Dornberku. Autobusem dojedeme do hotelu, ubytování, večeře.

Neděle - PŘÍRODNÍ REZERVACE RAKOV ŠKOCJAN, MIZEJÍCÍ JEZERO 40 km

Po snídani nás autobus doveze do Postojny, odtud vyrazíme na kole do přírodní rezervace Rakov Škocjan, oboustranně zavřeného údolí, do divokého světa fenomenálních krasových jevů, kde vládne říčka Rak. Ta se zde několikrát vynoří z temných jeskynních tunelů vápencového masivu, aby po svém krátkém představení znovu tajuplně zmizela do podzemí. Za soutěskou pojedeme na kole kolem krasového Cerkniška jezera, ohromné vodní plochy, která se každé léto ztratí v závrtech podzemních krasových systémů - zůstanou zelené pastviny, izolované laguny a nekonečné porosty rákosu. Návrat autobusem do hotelu.

Pondělí - SLOVINSKÝM KRASEM K JADRANU, 40 km

Dnešní den se již podíváme k modravým vodám Jadranu. Přes Divaču a Kozinu dojedeme na kole do údolí řeky Rižany, zastavíme se na oběd v místní vyhlášené restauraci a po cyklostezce dojedeme do cíle v Koperu. Než nás však autobus odveze zpět do hotelu, prohlédneme si historické centrum Koperu, především náměstí s Pretoriánským palácem a katedrálou Nanebevzetí panny Marie. Čas před odjezdem můžeme využít ke koupání v moři.

Úterý - DOLINA GLINŠČICE, SLOVINSKÁ RIVIÉRA, PIRAN, 62 km

Z Koziny se spustíme na kole po trase zrušené železnice údolím Glinščice. Projedeme italským Terstem, za městem se již napojíme na cyklostezku Parenzanu, která nese název Cesta zdraví a přátelství. Po promenádní cyklostezce podél mořského pobřeží (možnost koupání) dojedeme do Izoly, projedeme několika tunely před Portoroží a navštívíme Piran, slovinskou perlu na Jadranu. Kolem bývalých solisek razíme do cíle v Sečovlje - před odjezdem do hotelu můžeme ochutnat skvělou Malvaziji v místním vinařství.

Středa a čtvrtek - SLOVINSKÝ KRAS - LIPICE, LOKEV, ŠKOCJANSKÉ JESKYNĚ, 32 km, ODJEZD

Po snídani naložíme zavazadla do autobusu a vyrazíme na kole na kratší okruh slovinským krasem. Zastavíme se ve vesnici Lipica nedaleko hranic s Itálií; obec je proslavená věhlasným hřebčínem, odkud pocházejí a kde se od roku 1580 dodnes chovají vzácní bílí koně Lipicáni. Koně bychom měli vidět ve volných výbězích. Další zastávkou bude idylická krasová vesnice Lokev, kde se nachází nejstarší produkce krasové šunky pršutu ve slovinském krasu podle tradičních receptur s pomocí jedinečného krasového klimatu, silně ovlivněného studeným severním větrem bora. Navštívíme také věhlasné a úchvatné Škocjanske jame, unikátní rozsáhlý systém vápencových jeskyní (UNESCO). Odpoledne / podvečer odjedeme autobusem směrem k našim domovům, návrat v nočních / časných ranních 7. dne.


Obtížnost tras je středně náročná.

Hotel Malovec, kategorie 3*

 • 4 noci v komfortním rodinném hotelu Malovec*** v městečku Divača ve 2-3 lůžkových klimatizovaných pokojích s vybavenou koupelnou (fén, toaletní potřeby zdarma), TV a bezplatným wi-fi
 • Pokoje jsou moderně a komfortně zařízeny, k dispozici minibar

Stravování

Snídaně a večeře formou výborného bufetu s kontinentálními a středomořskými produkty v hotelové restauraci s letní terasou.

Nástupní místa

Provozní dvůr CK Toufar.cz - Jablonec nad Nisou - Liberec - Turnov - Mnichovo Hradiště - Mladá Boleslav - Benátky nad Jizerou - Praha, Černý most - Praha, Roztyly metro - Benešov - Tábor - České Budějovice.

Další nástupní místa (případně svozové trasy) jsou možné po dohodě s CK.

Zájezd zahrnuje:

 • Doprava zájezdovým autobusem
 • Přeprava kol ve speciálním cyklovleku Bikeliner
 • 4x ubytování v hotelu***
 • 4x polopenze
 • Turistická taxa
 • Průvodce a informační materiály
 • Pojištění CK proti úpadku

Zájezd nezahrnuje:

 • Degustace vína a vstupné
 • Cestovní pojištění

Možné příplatky:

Dětská sleva:

 • Do 11 let (včetně) sleva 25 % z ceny zájezdu

Nevíte, co k narozeninám?

Udělejte svým blízkým radost a darujte jim zážitkový poukaz na lyžování nebo cyklozájezd s cestovní kanceláří TOUFAR CZ.